Banány - www.zlesak.cz

Přejít na obsah
Banány
   
   Nepamatuji se, že bychom si za socialismu žili nějak nad poměry.
Táta byl konstruktér v Plastimatu, rýsoval na prkně všelijaká ta kolečka a čárky, vymýšlel formy pro vstřikování plastových hmot, kudy to tam stříknout, jaká má být síla stěn, měl krásné technické písmo.
Vím, že kdysi zkreslil i formu na brčko s vlnovkami.
Máma pracovala v tiskárně, potom kvůli exému na rukách šla do slévárny do skladu a musela si udělat střední ekonomickou školu. Tu absolvovala po večerech, třikrát týdně jezdila po práci do školy.
Táta byl s námi doma, vím, že vařil perfektní bramboračky a radil mámě, když jí škola nešla.
Exotické ovoce bylo na vánoce , jako jsou kokosy, mandarinky, pomeranče a banány.
Pomeranče byly většinou z Kuby, plné pecek, my jsme je  potom sušili kůru na žebrových litinových radiátorech a v papírových pytlících ji  nosili do školy.
Jednou o vánocích se něco stalo, jestli se potopila loď, nevím, nebo exotické ovoce nedorazilo, máma se naštvala a povídá :
„Kdyby ty banány aspoň o vánocích byly, kdyby byly i přes rok, my bychom si i připlatili, jenom aby byly…“
V roce 2010 dvacet jedna  let po revoluci kdy je všeho dostatek, plné krámy na co si vzpomeneš, můžeš cestovat kam chceš, koupit si co chceš ale musíš mít peníze,  dva roky krize a nevíš jestli je  na vrcholu a lidi změnili myšlení, najednou se propadly hypotéky o 50%,lidi draze koupili a cena nemovitosti se jim scvrtkla o pětinu o čtvrtinu a oni musí splácet dál,  já tvrdím, že i o víc, pomalu 10% nezaměstnaných, republika rozkradená, nikdo za nic nemůže, policie nic nevyšetří, všechno v cizích rukou, jsme bez textilního průmyslu, bez sklářského, automobilový průmysl je jako žába na prameni nahoru, dolu, lidé jsou bez práce, propouští se na plná kolečka povídám mámě :
„Mami pamatuješ tenkrát jak jsi říkala o těch banánech ?“
„A vidíš. Ty jsi dneska v důchodu, máš v uvozovkách svý jistý. Ale co ti lidé kteří jsou bez práce. A kolik jich je mladých lidí. Možná, že by dneska říkali :
„S úctou, do zadku, kdyby byla práce,  abychom si mohli v klidu vydělat peníze, ani ty banány by být nemuseli, my bychom je klidně oželeli. Jenom kdyby byla práce“.
P.S. rok 2016 teď práce je, automobilky jedou na plno ale na jak dlouho ? Já jim dávám tak dva roky.
Návrat na obsah